XXIV Tydzień Kultury Języka

2016-03-04

Choć obchody XXIV Tygodnia Kultury Języka rozpoczynają się w następny poniedziałek, postanowiliśmy rozpocząć go nieco wcześniej i już 4 marca przyjęliśmy zaproszenie od maluszków z grupy I Przedszkola Samorządowego w Kielcach. Zaopatrzeni w książeczki wyruszyliśmy na przeciw zabawie. Tym razem „gimnastyce” poddane zostaną języczki, by składnie i zgrabnie posługiwać się piękną polszczyzną.

W przytulnej, cieplutkiej salce - na zaczarowanym dywanie zasiadła grupa dzieciaczków. Wraz z panem Pierdziołką rozpoczęliśmy wielkie manewry. A rozpoczęło się to tak:.

Pan Pierdziołka, ten od stołka, wyprowadził się z Grajdołka. Najpierw krótko był w Berlinie, gdzie armaty rzeźbił w glinie. Potem zjawił się w Paryżu, zajął się sadzeniem ryżu (…) W końcu tworzył gdzieś w Meksyku szkołę rymów i wierszyków. .

Śmiały się nie tylko buźki, ale i maleńkie brzuszki. Z odwagą godną naśladowania przedszkolaki powtarzały trudne powtarzanki i rymowanki. Oj, dużo się działo, oj dużo! Z minuty na minutę zabawa porywała nie tylko dzieci, ale i panie przedszkolanki. Wszyscy świetni się bawiliśmy z panem Pierdziołką. On sam zachwycony postawą dzieciaków postanowił oddalić się, by w cichym zakątku napisać kolejny tom o swoich przygodach - a dokładnie o nowych fikołkach mistrza Pierdziołki (to pewnie w nim znajdzie się Edziu, co jedzie na śledziu).

Dzieci nieco zmęczone bardzo aktywnymi zajęciami „logopedycznymi” udały się na zasłużony odpoczynek, a my śladem mistrza powróciliśmy do biblioteki by pośród książek w dziale dziecięcym spotkać się z Kacperkiem. Tak też się stało - Kacperek (choć dokucza mu niewielki katar) ciekaw był jak przebiegło spotkanie z przedszkolakami i dzielnie wykonywał najtrudniejsze zadania językowe.

Sprawny język i piękna mowa to podstawa. Kto chętny do zabawy polecamy książeczki: Sny i tobołki pana Tobołki: powtarzanki i śpiewanki, Nowe fikołki pana Pierdziołki: powtarzanki i śpiewanki, a dla najwytrwalszych Wierszyki ćwiczące języki.

POLECAMY I ŻYCZYMY UDANEJ ZABAWY!.