Przysłowia mądrością narodów

2016-03-10

Ledwo gościnne progi biblioteki (w czwartkowy poranek) opuściły czerwono-czarne biedroneczki, a już w drzwiach stanęła grupa uczniów klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Co sprowadza tę gromadkę? Otóż w Tygodniu Kultury Języka postanowiły stawić czoło wyzwaniu pt. „Przysłowia mądrością narodów”. Gdzie szukać pomocy i odpowiednich książeczek? Tylko w bibliotece, a więc śmiało wyruszamy do ulubionej placówki.

Czy zdarzyło się wam kiedyś, że nie wiedzieliście, co powiedzieć i jak się zachować, w jaki sposób zareagować na czyjeś zachowanie? Jest na to rada - poznajcie przysłowia, by posłużyć się nimi w podbramkowej sytuacji. To one podpowiadają, co jest godne pochwały, a co naganne, jakie kroki podjąć aby być szczęśliwym, bogatym, zdrowym i cieszyć się szacunkiem innych.

Nasi milusińscy okazali się nie tylko wspaniałymi „detektywami” ale i słuchaczami. Bez najmniejszych problemów odnaleźli niezbędne książeczki - a w nich nie tylko wiadomości o przysłowiach, ale też je same. Pewnie znacie wiele przysłów, każdy zna ich kilka. A czy znacie takie?.

Jaki pan taki kram Cicha woda brzegi rwie Cierp ciało kiedyś chciało Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki Nie chwal dnia przed zachodem słońca… .

Nasi goście wykazali się ogromną znajomością zarówno polskich przysłów jak i wszelkich zawiłości sztuki czytania (potocznie nazywanej sztuką łamania języka). Z czym zmierzyli się nasi goście? Kto ciekawy niechaj słucha:.

Jest taki sklepik, hen, w Kramikowie, który dosłownie stoi na głowie. Dach ma na ziemi, drzwi - wbrew naturze - ktoś mu wmontował na samej górze. W tym sklepie można kupić za grosze duszone w ziołach lewe kalosze, mleko w plasterkach, jajka w butelkach, wędzone śledzie w spodniach na szelkach, żywą choinkę, cała w pisankach, oraz trzy strusie w dracznych piżamkach… .

A kto w owym sklepie pracował - to już tajemnica, którą pozna ten kto sięgnie po książkę Agnieszki Frączek pt. Gdy przy słowie jest przysłowie. Gimnastyka dla języka to wyczerpujące zajęcie, dlatego też nasi goście postanowili udać się na zasłużony wypoczynek. Obiecali wkrótce powrócić wraz z Wielką ilustrowaną encyklopedią przysłów, której wykonania się podjęli. Czekamy na efekty. Do zobaczenia.

P.S. Na odważnych w bibliotece czeka test ze znajomości przysłów. Każdego zapraszamy do rywalizacje o tytuł Mądrej Głowy 2016.