A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Ś jak Święty Mikołaj

2016-12-07

W środę 7 grudnia wybraliśmy się do zaprzyjaźnionego przedszkola, a dokładnie do Pszczółek (czyli grupy VI) z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach. Zawiodła nas tam tajna misja. A jaka, już wyjaśniamy. Jak wszyscy wiemy 6 grudnia wszystkie grzeczne dzieci odwiedza Święty Mikołaj. Zawitał on również do naszej biblioteki, gdzie pozostawił tajemniczy list. Zawierał on prośbę skierowaną do przedszkolaków o wykonanie kolekcji mikołajowych portretów. Świętemu się nie odmawia.

Pani Ania w czerwonym kubraczku i czapce Mikołaja śmiało wkroczyła do sali, gdzie niecierpliwie czekali mali gospodarze. Spotkanie rozpoczęło się od opowieści, jakie prezenty znalazły się w skarpetach, pod poduszkami i w innych zakątkach dziecinnych pokoi. A były tam ulubione lalki, pluszowe misie, klocki Lego, książeczki, kolorowanki i oczywiście słodycze. Opowiadaniu nie było końca, a przed nami zadanie. By je wykonać potrzebne są nie tylko kolorowe kredki, ale przede wszystkim wiedza na temat Świętego Mikołaja. Każdy przyjaciel biblioteki (a do tej grupy należą Pszczółki) wie, jaką skarbnicą wiedzy są książki. Pośród wielu zgromadzonych na bibliotecznych regałach odnaleźliśmy te, które okazały się „strzałem w dziesiątkę”. Zawierały bowiem wszystkie potrzebne małym artystom wiadomości. A były to: Wesołe Boże Narodzenie, Wielka świąteczna księga oraz Wiersze pod choinkę Michała Zaremby. Rozpoczęło się wielkie czytanie:.

Przychodzi ukradkiem nocą! Pojawia się cichutko. Skąd wie o wszystkim? Nie wiadomo! Zawsze odnajdzie dom każdej grzecznej dziewczynki i każdego chłopca. (…) Wejdzie drzwiami lub kominem chętnie z nimi się pobawi no i… wręczy upominek. .

Tyle wiedzy teoretycznej - pora na otwarcie Mikołajowej Akademii Sztuk Pięknych. Na stoliczkach pojawiły się pojemniki pełne tęczowych kredek oraz czarno-białe portrety Mikołaja. Kolorowanie czas rozpocząć! Czy kurtka Mikołaja jest czerwona, czy też może w garderobie Świętego znajduje się ta z zielonymi rękawami? Jakiego koloru są rękawice? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie przeglądając album, jaki stworzyły Pszczółki. Nosi on tytuł Mikołaj Święty dający prezenty i na kilkunastu stronach zawiera jedyne i niepowtarzalne portrety zimowego przyjaciela wszystkich dzieci.

Jak ten czas szybko płynie - wybiło południe. Pora pożegnać miłych gospodarzy i udać się w drogę powrotną do biblioteki, gdzie wraz z Molikiem i Kacperkiem szykujemy kolejne przedświąteczne niespodzianki dla przyjaciół książki. Pszczółkom serdecznie dziękujemy za gościnę i zapraszamy na premierę albumu. Ta tuż po świętach. Do zobaczenia!.