A A+ A++

Imprezy dla dzieci

R jak recykling

2016-11-18

Oj dzieje się w naszej bibliotece. Ledwo ucichły echa związane z wielkim śledztwem detektywa Franklina, a tu już nowe wydarzenie. W piątkowy słoneczny poranek w bibliotece pojawili się niezwykli goście. Byli nimi pan Ryszard Zięzio z Towarzystwa Wiedzy o Dawnych Kulturach w Kielcach i klasa II A ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Zastanawiacie się co sprowadza tak niezwykłe osoby w nasze skromne progi. Otóż pan Ryszard jako miłośnik przyrody i ekologii postanowił w formie zabawy sprawdzić wiedzę drugoklasistów z zakresu ochrony przyrody. A wszystko to w ramach akcji prowadzonej przez wspomniane powyżej towarzystwo - „Nie wiem, nie pytam - Czytam!”.

Z ogromną swadą opowiadał o zakątkach, które warto odwiedzić w trakcie rodzinnych spacerów. I tak, wędrując znanymi ulicami, odnaleźliśmy przepiękne rezerwaty: Kadzielnia, Wietrznia i Ślichowice. Bardziej wytrwałym polecamy położony na obrzeżach miasta rezerwat Gruchawka. Miła pogawędka i już wiemy gdzie skierować swe kroki - ale jak zachowywać się na szlaku, co wolno, a co jest zabronione? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znaleźli nasi mali goście w książce Ekologia w tłumaczeniu Ewy Ziółkowskiej-Darmas. Teraz już wiedzą jak postępować z plastikową butelką, papierkiem po ulubionym cukierku - a co najważniejsze słowo „recykling” przestało być im obce. Mali przyjaciele przyrody zapamiętali jakie kolory pojemników obowiązują przy zbiórce śmieci - teraz segregacja to przysłowiowa bułka z masłem.

Zabawa zabawą - pora na wielki test sprawdzający wiedze z zakresu ekologii. Dziewięć pytań, kilkanaście minut i już wszystko wiadomo - uczniowie klasy II A zostali mistrzami podstaw ekologii. Jeszcze tylko wręczenie symbolicznych nagród i pora na część artystyczną. W podziękowaniu za przekazaną wiedzę dzieci odśpiewały panu Ryszardowi piękną piosenkę o recyklingu, a ku obopólnej radości odczytaliśmy wiersz Zbigniewa Dmitrocy Śmieciobranie, którego zwrotki stały się zawołaniem grupy młodych ekologów.

Wszystko co dobre kończy się. Nadszedł czas podziękowań i pożegnania. Dziękujemy! Do zobaczenia na szlaku!.

P.S. Tyle się działo w tak krótkim czasie, że zapomnieliśmy dodać… Nagrodą był zbiór baśni ekologicznych pt. Wiedźma autorstwa Ewy Ziółkowskiej-Darmas. A specjalnie dla miłych gości przygotowaliśmy wystawę pt. „Recykling jest OK!”.