A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Czytanie fajne jest

2016-10-06

W czwartkowe przedpołudnie, 6 października w drodze do biblioteki spotkałam kilkoro przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 29 w Kielcach. Byli nimi przedstawiciele grupy Biedronek, które niosły tajemniczą kopertę. Z wielką ciekawością zajrzałam do środka - a tam zaproszenie na spotkanie pod tytułem „Czytanie fajne jest”. Czy można odmówić tak miły emisariuszom? Szybki powrót do biblioteki po kilka książeczek i wyruszamy do zaprzyjaźnionych przedszkolaków.

W cieplutkiej, przytulnej sali na kolorowym dywanie niczym na barwnym kwiatku zasiadła gromadka Biedronek. To już sześciolatki, więc o książkach i czytaniu wiedzą bardzo wiele. To jedna z najfajniejszych form spędzania czasu. Zaczynamy więc wielkie czytanie. W bibliotecznej torbie ukryły się książeczki i mała niespodzianka. Nagle, co to? Spośród kartek pierwszej książki (noszącej tytuł Bajki dla przedszkolaka) wyskoczyły deszczowe krasnale i rozpoczęły wesoły taniec:.

Krasnale deszczowe noszą buty gumowe. Chodzą sobie mokrym polem pod deszczowym parasolem. Rozmawiają cicho z deszczem. Proszą, żeby padał jeszcze, bo gdy słońce błyśnie w górze, muszą zniknąć w mysiej dziurze….

I podobnie stało się teraz. Przez okienko nieśmiało zajrzało jesienne słoneczko - deszczowe krasnale ukryły się w tajemniczym zakątku - w Abecadłowie. Pewnie jesteście ciekawi, co to owe Abecadłowo? Już wyjaśniam. Dorota Wierzbicka, autorka drugiej książeczki pt. W Abecadłowie czyli bunt literek podróżowała palcem po mapie i odkrywała bardziej i mniej znane zakątki świata. Podczas jednej z takich podróży odkryła miejscowość o wdzięcznej nazwie Abecadłowo - z torbą, plecakiem i walizeczką pojechała odwiedzić to dziwne miasteczko. Co widziała, co słyszała w pięknej książce opisała.

Dzieci, nieco zaskoczone zniknięciem krasnali postanowiły wraz z panią Dorotą wyruszyć w podróż do wielkiej przygody. A było to tak:.

Nie uwierzycie, gdy Wam opowiem, co zobaczyłam w Abecadłowie! Był więc tam teatr, szkoła, apteka, park bardzo piękny, staw oraz rzeka, a tam gdzie stary, zielony skwerek ponad dwadzieścia żyło… literek! (…).

Pewnego dnia, tuż po podwieczorku literki postanowiły opuścić gościnne miasteczko… Co za historia, co dalej się działo? O tym przy kolejnym spotkaniu z podróżniczką Dorotą. Teraz pora na niespodziankę. Każde dziecko kocha kolorowanki - dla naszych milusińskich przygotowaliśmy zestaw pt. Moja ulubiona książka. Chwilka zamieszania i już wszystkie biedronki siedzą przy stoliczkach i obmyślają pomysł na najpiękniejszą książkę. Kolorowe kredki zamieniają białe kartki w najbarwniejszy korowód królowych bibliotek - książek. Nasi gospodarze okazali się mistrzami kolorowania (wszystkich chętnych zapraszamy na wystawę do naszej biblioteki).

Tak dużo wrażeń, tyle się działo - pora odpocząć. Do zobaczenia podczas kolejnej wyprawy do Abecadłowa.