Piątkowe spotkanie

2016-01-22

W piątkowy poranek pod nieobecność Hałabały (który nadal walczy z przeziębieniem) do biblioteki zawitały Martynka, Marysia, Wiktoria oraz Gabrysia. Nieco speszony, tuż za nimi przybył nasz nowy znajomy - Olek.

Dobre wiadomości rozchodzą się lotem błyskawicy - pamiętacie wczorajsze rozgrywki w krainie ciemności czyli Ciuciu Babkę. Gra zrobiła furorę - dlatego też nasi milusińscy postanowili sprawdzić swoje możliwości. Raz za razem w ruch szły malutkie paluszki. Sprawdzały, który element układanki pasuje, a który należy umieścić w innym miejscu. Sama spróbowałam - naprawdę nie jest to łatwe zadanie. Rozgrywki zakończyły się remisem. Może w trakcie najbliższego spotkania wyłonimy mistrza.

Hałabała, choć nieobecny cały czas czuwa nad dobrą zabawą w bibliotece. Zatrudnił naszego bibliotecznego skrzata Kacperka do poszukiwań zaginionej książki (o tym pisaliśmy poprzednim razem). Aby milusińscy nie przeszkadzali w wielkim szukaniu wymyślił pewną niespodziankę. Na jednym ze stolików pojawiło się tajemnicze pudełko. Napis na nim głosił „Quiz o zwierzętach”. Czy to kolejne wyzwanie, czy dzieci podołają jego wykonaniu? Nie ma większych zuchów niż nasi mali goście. Żadne z zadań jakie są im stawiane nie stanowi problemu. Tak było i tym razem. Super znawczynią zwierząt została Marysia, kolejne miejsca zajęły Wiktoria i Gabrysia.

Dzieciaki zachęcone sukcesami postanowiły sprawdzić swoje umiejętności w trudnej sztuce tworzenia słów. Najlepszą metodą by tego dokonać jest gra zwana „Zgadnij co to?” Dla niewtajemniczonych: by dobrze bawić się potrzebna jest kartka papieru, długopis i znajomość polskiego alfabetu. Na kartce zapisujemy pierwszą i ostatnią literę odgadywanego słowa, wszystkie pozostałe litery zastępujemy kreseczkami. Poniżej zamieszczamy jedne z trudniejszych słów, które wymyśliły dzieci:.

N _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _A D _ _ _ _ _ _ _ _ A S _ _ _ _ _ _ _ K.

Jeszcze chwilka i wszystkie słowa zostały odgadnięte. Teraz pora na zasłużony odpoczynek. Tak oto kolejny dzień zabaw dobiegł końca. Ale proszę - bez smuteczków. Już jutro nowy dzień, nowe atrakcje i niespodzianki. Do zobaczenia jutro w królestwie książki i zabawy.

P.S. Oto rozwiązanie literowej zagadki: NIEZAPOMINAJKA DESKOROLKA SKOWRONEK.

Gdy tylko dzieci opuściły bibliotekę pan listonosz przyniósł tajemnicza paczkę. Co zawierała? O tym już przy kolejnym spotkaniu.