Symbole naszego regionu

2015-06-30

30 czerwca w naszej bibliotece odbyły się kolejne zajęcia promujące nasz region. Wzięły w nich udział dzieci z PS nr 5. Najpierw rozmawialiśmy o współczesnych Kielcach, następnie przenieśliśmy się w odległe czasy księcia Mieszka. Biblioteczny teatrzyk bardzo spodobał się dzieciom, które dowiedziały się jak powstały Kielce i dlaczego rzeka przepływająca przez miasto nazywa się Silnica. Wreszcie omówiliśmy symbole naszego województwa, wśród których zdecydowanie na pierwszym miejscu znalazła się „Świętokrzyska Baba”, która wprawdzie nie czarowała, ale była bardzo czarująca. Nasza modelka zaprezentowała świętokrzyski strój ludowy, którego ważnym elementem były kobiece nakrycia głowy - kolorowe chustki w kwiaty. Przedszkolaki mogły zobaczyć, w jaki sposób chustki te wiązały kobiety zamężne, w jaki sposób panienki, a jak robiły to starsze panie. Panna młoda nie miała na głowie welonu lecz tzw. „strefień” z licznymi wstążkami, który wyróżniał ją spośród innych panien. Jedynie zamożniejsze panny mogły pozwolić sobie na bardziej uroczysty strój do ślubu. Ciekawe dlaczego dziewczynki wolały przymierzać chustki a nie ślubny wieniec? Dla nas pozostanie to tajemnicą… Najważniejsze, że wszyscy nie tylko wzbogacili swoją wiedzę na temat naszego regionu, ale również świetnie się bawili.