Świętokrzyska Baba

2015-06-26

26 czerwca 2015 r. naszą bibliotekę odwiedziła grupa czterolatków z PS nr 5 w Kielcach. Dzieci wysłuchały opowieści na temat strojów ludowych województwa świętokrzyskiego, które są znakiem przynależności regionalnej. Wiedzę na ten temat zaczerpnęłyśmy z książki Małgorzaty Imiołek pt. Stroje ludowe Kielecczyzny.

W trakcie zajęć dziewczynki z ochotą wcielały się w postać „Świętokrzyskiej Baby”, prezentując regionalne, kolorowe chustki tzw. szalinówki. Chłopców natomiast zachwycił element stroju męskiego - okrągła czapka z lakierowanym daszkiem czyli maciejówka i krótka wełniana kamizelka zapinana na guziki zwana lejbikiem. Nasze zajęcia uatrakcyjnił wykład pana Przemysława Krystiana z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, który bardzo ciekawie opowiadał o symbolach Kielecczyzny. Na koniec dzieci rozwiązały zagadkę pt. „Czy znasz swoje miasto?”, wykonały pracę plastyczną i… nie chciały wrócić do przedszkola. Mamy nadzieję, że nasza lekcja przyczyniła się do utrwalenia i upowszechnienia wiedzy o historii i tradycji naszego pięknego regionu.