Nocne zabawy z detektywem

2015-05-30

30 maja 2015r. w ramach akcji „Noc Bibliotek” odkryliśmy naszą bibliotekę na nowo. Spotkanie pod hasłem „Nocne zabawy z detektywem Pozytywką” okazało się strzałem w dziesiątkę. Przybyło na nie wraz z rodzicami dziewiętnaścioro dzieci chcących zabawić się w detektywów i dotrzeć do ukrytego w zakamarkach biblioteki skarbu.

Po krótkim zaprezentowaniu uczestnikom zabawy książek o tematyce detektywistycznej i rozmowie na temat umiejętności, jakie musi posiadać kandydat do tego zawodu, z entuzjazmem przystąpiliśmy do działań praktycznych. Podzieliliśmy się na dwie agencje detektywistyczne - „Czarne Okulary” i „Tropiciele Skarbów”, z których wyłoniliśmy liderów. Każdy zespół śledczy, któremu towarzyszyła osoba dorosła, otrzymał zamknięte koperty. Znajdowały się w nich mapy dotarcia do skarbu. W tym celu wyszliśmy na zewnątrz biblioteki, aby odnaleźć kolejne wskazówki mające doprowadzić do odkrycia części naszej kryminalnej zagadki, następnie przystąpiliśmy do różnych sprawnościowych konkurencji. Detektywa musi charakteryzować umiejętność logicznego myślenia, przystąpiliśmy więc do tworzenia wspólnego opowiadania kryminalnego i pełni napięcia śledziliśmy losy wymyślonych bohaterów. Zaprojektowaliśmy również dwa stroje dla detektywa Pozytywki w wersji klasycznej i sportowej, w których nasz bohater prezentował się bardzo okazale. Wreszcie nadszedł czas na podliczenie punktów. Zwyciężyła agencja „Tropiciele Skarbów”, ale wszystkie dzieci biorące udział w zabawie dostały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Jak widać biblioteka to instytucja, w której promuje się nie tylko czytelnictwo, to również miejsce spotkań z drugim człowiekiem , w którym można przeżyć fantastyczne przygody. Było nam bardzo miło, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice chcieli spędzić z nami ten wyjątkowy wieczór.