Niełatwa słów wymowa

2015-03-12

Niełatwa słów wymowa. Ha, trudna na to rada! (…) Słów kształty krztuszą krtanie (…) Ułóż to w płynne zdanie. .

12 marca z okazji obchodów Tygodnia Kultury Języka w naszej bibliotece odbyło się spotkanie pod hasłem „Niełatwa słów wymowa”. Wzięła w nim udział klasa V e z SP nr 33, która wysłuchała pogadanki na temat „Sztuka poprawnej wymowy i autoprezentacji”, a następnie z zapałem przystąpiła do ćwiczeń dykcyjnych. Każdy słyszał kiedyś trudne zdania i może zastanawiał się dlaczego król Karol zamiast kupić królowej Karolinie wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie podarował jej zwykłe korale koloru koralowego albo dlaczego Sasza uparł się iść suchą szosą w upalny dzień? Łamańce słowne są bardzo lubianą przez dzieci formą ćwiczeń poprawnej wymowy, dlatego też wykorzystaliśmy je w naszych językowych zmaganiach. Największy entuzjazm wzbudziło zadanie podczas którego na jednym wydechu należało policzyć wszystkie zniesione przez kaczkę jajka. Jak widać nauka dykcji nie musi być nudna, gdyż podczas jej poznawania można się świetnie bawić. Bawmy się więc słowami ucząc się jednocześnie, bo „(…) przecież w każdej nauce chodzi o to, by się nauczyć jak najwięcej nie zamęczając się przy tym”.