A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Ferie, ach te ferie. Dzień pierwszy

2015-02-16

W poniedziałkowy poranek, 16 lutego w naszej bibliotece rozpoczęły się coroczne spotkania z cyklu „Ferie w bibliotece”. W tym roku odbywają się one pod hasłem „Zimowa Akademia Rozmaitości”. Na gości nie czekaliśmy długo. Tuż po godzinie dziesiątej zawitały roześmiane - Joasia i Madzia. Jak przystało na znawczynie bibliotecznych tradycji zabawowych dziewczynki rozpoczęły ferie od gier planszowych. Pamiętacie Joasię, która podczas wakacyjnych spotkań okazała się mistrzynią gry w „Chińczyka” - to ona zaproponowała Madzi szybką wyprawę śladem Wielkiego Muru Chińskiego. Kolorowe pionki przemianowane zostały na bajecznie kolorowe owoce - i tak żółte były słodkimi bananami, niebieskie leśnymi jagódkami, a zielone jabłuszkami. Gra była zacięta. Zwycięzcą okazała się grupa Joasi (czyli jabłuszka), wicemistrzem zostały jagódki Madzi.

Zmęczone wędrówką postanowiłyśmy odpocząć przy lekturze - bo dobra książka to lek na wszystko (a na zmęczenie przede wszystkim). Dziewczynki do wspólnej zabawy zaprosiły Leśnych Głupków.

Na gałęziach, zbite w kupki, siedzą sobie Leśne Głupki, siedzą sobie dniem i nocą, siedzą - lecz nikt nie wie po co… (…) Wtem zdyszany Głupek wpada: Biada, bracia! Biada! Biada! Smok Gaudenty herbu Wacek Ziemię spłaszczyć chce na placek!!! Równo na pół ją przełupać i posolić. Po czym schrupać! .

Kto ciekawy jak historia się skończyła niechaj zajrzy do książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. Leśne Głupki. Chwila wspaniałej lektury i już dziewczynki z pełnią sił przystąpiły do kolejnego zadania. A jest nim tworzenie kwiatowego ogrodu. Ale nie takiego zwykłego - w tym zakwitną ekologiczne narcyze i tulipany. A więc do dzieła! Wytłoczki po jajkach, zaczarowane nożyczki i już nieśmiało pojawiają się pierwsze płatki i kwiaty. Jeszcze trochę nieśmiałe, ale już wkrótce utworzą barwny kobierzec.

Jeszcze tylko partyjka w warcaby i bierki, i oto pierwszy dzień zabaw za nami. Ale proszę - bez smuteczków. Już jutro nowy dzień, nowe atrakcje i niespodzianki. Do zobaczenia jutro w królestwie książki i zabawy.