A A+ A++

Imprezy dla dzieci

Zaczarowany świat baśni

2015-12-11

W piątkowe przedpołudnie, 11 grudnia do naszej biblioteki zawitała grupka uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Kielcach. Nie uwierzycie, co sprowadziło tak miłych gości w nasze skromne progi. Tak, tak, jak to bywa, wielkie poszukiwania - tym razem próbowaliśmy odnaleźć małą dziewczynkę - bohaterkę przepięknej baśni Hansa Christiana Andersena pt. Dziewczynka z zapałkami. Cóż robić - rozpoczęliśmy wielkie śledztwo. Nikt nie znał jej imienia, ani ulicy na której mieszkała. Przed nami trudne zadanie. Do pomocy zaprosiliśmy naszego skrzata Kacperka (przecież biblioteczne stworki wiedzą bardzo wiele i znają różne tajemnice). To on odnalazł małą, zmarzniętą dziewczynkę, tuż obok muru wielkiej kamienicy. Zastanawiacie się, co tam robiła? Kto ciekawy - zapraszamy do lektury.

Nasi goście byli bardzo ciekawi, co przydarzyło się małej dziewczynce, co spowodowało, że w śnieżny mroźny wieczór samotna przebywała na ulicy. Rozpoczęło się głośne czytanie. Pani Ania dzielnie spisała się w roli lektora, panie Małgosia i Anna tłumaczyły tekst bajki na język migowy. Tak tak, nasi goście to goście specjalni. Kłopoty ze słuchem to tylko niewielka przeszkoda na drodze do dobrej zabawy z książką. Nie jest ona w stanie zatrzymać dzielnych poszukiwaczy przygód.

Kilkanaście minut i już wszystko wiemy. Z łezkami w oczach dzieci poznały historię biednej małej dziewczynki, która marzyła o świątecznym stole, pięknej choince i świętach. By poprawić im nieco humor postanowiliśmy namalować najpiękniejszy portret małej bohaterki. W ruch poszły kolorowe kredki, dziecięca wyobraźnia i oto już gotowe. Każdy obrazek inny, każdy mieni się kolorami tęczy. Zainteresowanych zapraszamy do galerii, gdzie wszystkie prace zostały wyeksponowane.

Zadowolone z poszukiwań dzieciaki postanowiły chwileczkę odpocząć w Kubusiowym Kąciku Zabaw. A tam… pełno kolorowych zabawek. Niestety, nadszedł czas pożegnania. Do zobaczenia wkrótce. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wizyty.

P.S. Kacperek zaproponował mały teleturniej. Gdy dzieci słuchały bajki przygotował specjalną krzyżówkę. Dwoił się i troił by była odpowiednio trudna - ale nasi goście okazali się doskonałymi słuchaczami i tylko kilka minut potrzebne było by poznać końcowe rozwiązanie. A jak ono brzmi?. Kto ciekawy zapraszamy do biblioteki, by stanąć w szranki z Kacperkiem - bibliotecznym mistrzem krzyżówek.