Pochmurny poranek

2014-05-14

W środowy poranek z niepokojem spoglądaliśmy w niebo zasnute ciemnymi chmurami. To dzisiaj do naszej biblioteki mieli zawitać goście z pobliskiego Przedszkola Samorządowego nr 22. Mijały kolejne minuty, a deszcz wciąż padał. Nagle na niebie, na chwilkę pokazało się słonko, a przed biblioteką stanęła grupka dzieciaków. Małym bohaterom z Grupy II nie straszny deszcz i wiatr - najważniejsza jest wizyta w bibliotece.

Dla przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece. Czterolatki świetnie znały zasady zachowania się wśród książek. Cierpliwie słuchały prawideł, jakimi kieruje się biblioteka, ale chęć poznania książeczek okazała się większa. Z wypiekami na twarzach ruszyły na poszukiwania swoich ulubionych tytułów. Szperały i zaglądały w sekretne zakątki. Gdy zajęcia detektywistyczne dobiegły końca, dzieci poprosiły aby przeczytać im coś wesołego. Wybieraliśmy, przebieraliśmy i w końcu wybór padł na książkę Agnieszki Frączek Wyliczanki bez trzymanki. I tak rozpoczęła się prawdziwa zabawa.

Pałka, zapałka, dwa kije, zebra kraciastą ma szyję. Gałka, kobiałka, trzy pniaczki, tańczą w balecie prosiaczki. Grzałka, przechwałka, pół drąga, pingwin poleciał do Konga. Chałka, guzdrałka i patyk, słoń kupił szpilki na raty .

Bibliotekę wypełnił wesoły nastrój - uśmiech gościł na twarzach małych gości, a salwy śmiechu zakłócały ciszę obowiązującą w bibliotece. Dzieci raz za razem prosiły o kolejną wyliczankę - więc czytaliśmy o głuptasie, który połknął żabę, o babie, która strzelała z łuku, o rowerku, który jechał na spacerek. Spośród wielu dzieci wybrały tę najśmieszniejszą. Oto ona:.

Drepcze słoń po dachu, nos mu drży ze strachu. A słonica na kominie fika jak kaskader w kinie. Na kogo spadnie, na tego bęc! .

Jak zwykle połączyliśmy czytanie z zabawą plastyczną - tym razem były to zaczarowane książki. Każda w innej kolorowej oprawie - mali artyści popuścili wodze swojej fantazji. Niestety nadszedł czas pożegnania. Maluszki z nieco zasmuconymi buźkami opuszczały bibliotekę. Nim nastąpiło pożegnanie panie bibliotekarki otrzymały niespodziankę - własnoręcznie przygotowane przez przedszkolaki zaczarowane filiżanki zaopatrzone w pyszne herbatki, aby przyjemniej czytało się ulubioną lekturę. Dziękujemy i do zobaczenia.