Światowy Dzień Ziemi

2014-04-17

W słoneczny poranek, 17 kwietnia do naszej biblioteki zawitała grupa roześmianych trzecioklasistów z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Przybyli by pogłębić swoja wiedzę z zakresu ekologii. 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, dlatego też mali ekolodzy postanowili w zgromadzonych w bibliotece książkach odnaleźć informacje na temat „Eko czyli za pan brat z przyrodą”. Przeglądali, notowali i z wielkim zaangażowaniem odkrywali tajemnice ochrony naszego środowiska. Czy wiecie: co rozpala bieguny, czy woda zawsze zdrowia doda, czy można się udławić powietrzem. Jeśli nie, zapraszamy do lektury książeczki pt. Ciekawe dlaczego w niebie jest dziura i inne pytania na temat środowiska. Polecamy również Zielony przewodnik młodego konsumenta.

Młodzi ekolodzy wykazali się wielką wytrwałością w poszukiwaniu zaskakujących wiadomości - odnaleźli niespotykane śmieci - „małe potworki” niszczące naszą Ziemię. I tak na „Trójkowej czarnej liście wrogów przyrody” znalazły się: plastikowe butelki, niedopałki papierosów, bilety autobusowe, zapałki a nawet (tak lubiana przez milusińskich) guma do żucia oraz szklane opakowania i puszki po napojach. Jesteście pewnie zaskoczeni, co na tej liście robi mała zapałka (ten maleńki kawałek drewna rozkłada się przez długie 6 miesięcy) i pachnąca truskawką guma do żucia (to „coś” rozkłada się przez długie 5 lat - nie, to nie pomyłka!) - teraz już wiecie. Aby choć trochę ochłonąć postanowiliśmy przeprowadzić mały recykling. I tak z butelki po płynie do naczyń powstał piękny (i pachnący) kwiat, z puszki po kukurydzy przepiękny pojemnik na kredki, a ze słoika po kawie pojemnik na karmę dla pupila. To tylko niektóre pomysły - inne zrealizujemy podczas kolejnego eko-spotkania.

Milusińscy wykazali się nie tylko wiedzą ale i talentem plastycznym - postanowili namalować portret naszej planety. Jaki był efekt końcowy możecie przekonać się oglądając zdjęcia. Niestety czas płynie nieubłaganie - przyszedł czas pożegnania. Do zobaczenia wkrótce na kolejnym eko-spotkaniu.