Pisanki, wielkanocne niespodzianki

2014-04-16

16 kwietnia w bibliotece zagościły przedszkolaki z PS 24. Motywem przewodnim spotkania było jajko - symbol życia, bez którego nikt nie wyobraża sobie Wielkanocy. W odpowiednią atmosferę wprowadził dzieci wierszyk pt. „Wielkanoc” H. Metry oraz krótki tekst o tym, jak nasi pradziadowie obchodzili święta. Na jego podstawie dzieci miały ułożyć zdjęcia ze świątecznymi zwyczajami w prawidłowej kolejności. Potem wszyscy dowiedzieli się różnych ciekawostek o jajkach z kolorowych książek znajdujących się w zbiorach biblioteki. Usłyszeli też, czym różni się kraszanka od pisanki i obejrzeli jajka zdobione różnymi technikami plastycznymi. Dla rozrywki rozwiązali zagadki ukryte w papierowych pisankach i pomalowali własne pisanki według wzoru z wierszyka. Na koniec wykonali najtrudniejsze zadanie: siedząc w kole podawali sobie położone na łyżce jajko tak ostrożnie, aby nie upadło na ziemię. Ponieważ wyszli z tej próby zwycięsko, czekała na nie nagroda - czekoladowe jajko oraz śmieszna kolorowanka.

.