Spotkanie z folklorem

2014-03-13

13 marca uczniowie klasy IV SP 28 przybyli do biblioteki na „Spotkanie z folklorem”. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę kultury ludowej i przybliżeniu sylwetki Oskara Kolberga, rozpoczęła się konkursowa część zajęć. Dzieci zostały podzielone na 4 grupy i od tej pory każda drużyna starała się nazbierać jak największą ilość punktów. Pierwsze zadanie związane było ze strojem ludowym - należało trafnie dobrać opis do wylosowanego przez siebie stroju. Na swoją kolej czekały też oryginalne eksponaty czyli rzeczy codziennego użytku, które niejednokrotnie można spotkać już tylko w skansenach. Trzeba je było nazwać oraz napisać do czego służyły i kto ich używał. Ostatnia konkurencja dotyczyła gwary świętokrzyskiej - wiersze regionalnych poetów każda drużyna „tłumaczyła” na język ogólnopolski. W atmosferze wzajemnej rywalizacji czas minął bardzo szybko i uczniowie wrócili do szkoły nie tylko z nagrodami, ale - co najważniejsze - bogatsi o nową wiedzę.

.