Językowe rozmaitości

2014-03-13

13 marca odbyły się w naszej bibliotece ostatnie w tym roku zajęcia związane z obchodami Tygodnia Kultury Języka. Wzięła w nich udział klasa V c ze Szkoły Podstawowej nr 33. Dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach sprawdzających znajomość języka polskiego. Najpierw poprawiały tekst, w którym aż roiło się od licznych błędów ortograficznych. Następnie strzałkami trafiały w różne części mowy, by wylosować pytania dotyczące znajomości przysłów oraz znaleźć błędy językowe. Na koniec poszczególne grupy pisały opowiadania, w których jak najwięcej wyrazów miało zaczynać się na literę „M”. Przy tym zadaniu zrobiło się bardzo wesoło, gdyż „marudna Monika miała małą maskotkę myszkę, którą miętoliła mieszając w misce mus marchewkowy z mrożonym makiem”, zaś „małe muminki mlaskały i mruczały jedząc maliny i pijąc mleko malinowe”. Po odczytaniu wszystkich zabawnych opowiadań uczniowie poczęstowali się cukierkami (nikt przy tym na szczęście nie mlaskał, nie mruczał, nie mieszał ani nie marudził) i w dobrych humorach wrócili do szkoły.