Rok Oskara Kolberga

2014-03-12

12 marca 2014 r. w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka zaprosiliśmy uczniów ze świetlicy SP nr 32 na spotkanie poświęcone Oskarowi Kolbergowi - wybitnemu folkloryście, etnografowi i muzykowi. Opowiedzieliśmy o jego fascynacji folklorem polskim. Podkreślając, że to dzięki jego pracy wiemy jak ludzie dawniej żyli, pracowali, bawili się, co i jak śpiewali, a także w co wierzyli. Rozmawialiśmy o zwyczajach i obrzędach ludowych, które wraz ze zmianami cywilizacyjnymi odeszły w przeszłość (swaty, oczepiny, marzanna, noc świętojańska) oraz o mowie wsi czyli gwarze. Dzieci wysłuchały gwarowych i żartobliwych opowieści ze zbioru pt. Godki świętokrzyskie Józefa Ozgi Michalskiego. Na zakończenie zaprezentowane zostały eksponaty z naszej wystawki: kołowrotek, żelazko na węgle, kolorowe gliniane dzbanuszki, wiklinowe koszyki i kielecki strój ludowy.