Niespodzianka dla Św. Mikołaja

2013-12-11

Boże Narodzenie kojarzy nam się z choinką, Gwiazdą Betlejemską, Wigilią, opłatkiem, cudownym zapachem potraw i ciast, ale przede wszystkim ze św. Mikołajem, najsympatyczniejszym i najbardziej pracowitym świętym. To jego dotyczy historia, jaka miała miejsce w naszej bibliotece. Rankiem, w środę 11 grudnia do drzwi biblioteki zapukał listonosz. Przyniósł tajemniczy list z dalekiej Laponii. Był to list od żony św. Mikołaja, w którym poprosiła pracowite Elfy z Kielc o przygotowanie niespodzianki dla świętego z okazji jego zbliżających się urodzin. Ale skąd wziąć pracowite Elfy?.

Z pomocą do biblioteki przybyli uczniowie klasy I„a” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. Zadanie nie było łatwe. Co sprawi prawdziwą niespodziankę Mikołajowi, który zna marzenia każdego grzecznego dziecka? - to pytanie na które musieliśmy szybko znaleźć odpowiedź. Dzieci zaproponowały, by jak najwięcej dowiedzieć się o przyszłym jubilacie. W ruch poszły więc książki i czasopisma. Wiadomości, jakie znaleźliśmy ogromnie nas zaskoczyły. Czy wiecie, że: - św. Mikołaj posiada dziesięć innych imion (między innymi Father Christmas, Pere Noel, Santa San, Noel Baba, Nisse) - posiada pomocnice - Damę Abonde, La Befanę i Frau Bertę - ma ponad 1700 lat (i nadal jest w doskonałej formie!)        Gdy już poznaliśmy te szczegóły zamieniliśmy naszą bibliotekę w wielką pracownię Elfów. Powstały trzy grupy - pierwsza przygotowywała piękne portrety św. Mikołaja, druga stroiła choinki, a trzecia pakowała prezenty. Wszystkie grupy wykazały się wielkimi talentami. Z uśmiechem na twarzach malowały, wieszały kolorowe bombki na drzewkach, zawijały prezenty w barwne pudełka i bibuły. Sprytne maluchy dość szybko uwinęły się z pracami i już po godzinie niespodzianka była gotowa. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i wielka paczka powędruje do Laponii. Mamy nadzieję, że małe Elfy z Kielc dobrze się spisały, a przygotowana przez nich niespodzianka ucieszy św. Mikołaja. A czy tak było dowiemy się już wkrótce - w czasie świąt, gdy pod naszymi choinkami znajdziemy masę prezentów i list z podziękowaniami.