Sąd nad książką

2012-05-15

15 maja na pytanie o przyszłość książki odpowiadali sobie uczniowie klasy IIIc SP 28. Wzięli oni czynny udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Sąd nad książką”, jakie przygotowano na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek. Przedstawiciele klasy wraz z Panią wychowawczynią zasiedli na Ławie Przysięgłych. Pozostali wcielili się w sądową publiczność, zgromadzoną na sprawie mającej rozstrzygnąć czy uzasadniona jest dalsza obecność Książki w życiu ludzi, czy też jest ona przeżytkiem i musi odejść do lamusa. Zabawa jednoznacznie pokazała, że tradycyjnej książki nie da się niczym zastąpić, że jest ona ważnym elementem życia, a inne środki przekazu wcale jej nie wykluczają.

W dalszej części spotkania podzieleni na grupy uczniowie badali dzieje książki, próbując przy tym swoich sił w tworzeniu tabliczki glinianej, zwoju papirusowego, zdobieniu oprawy średniowiecznego kodeksu czy przygotowując skład drukarski. Wszystkie zespoły z dumą prezentowały wyniki swoich prac, zaznajamiając pozostałych z ciekawostkami dotyczącymi opracowywanej przez siebie formy książki. Zdobytą w ten sposób wiedzę, sprawdzano później poprzez odpowiedź na zaszyfrowane pytania.

.