2012-05-10

10 maja w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zorganizowano uroczyste pasowanie na czytelnika dla uczniów klasy I a SP nr 28. Dzieci, chcąc pochwalić się swoimi osiągnięciami na polu czytelniczym, przyniosły ze sobą starannie prowadzone lekturniki. Spotkanie rozpoczęło się od pogawędki na temat książek i biblioteki, a po zaznajomieniu się z zasadami wypożyczeń, podzieleni na 2 drużyny rekruci, zostali poddani próbie spostrzegawczości, wiedzy i sprawności. Pierwsze punkty zdobywali odnajdując ukryte w tekście tytuły znanych baśni. Następnie - z gąszczu rekwizytów, musieli wybrać te elementy, które pozwoliły im przebrać swoich modeli za Murzynka Bambo oraz Koziołka Matołka. Gra w Koło Fortuny pozwoliła uczniom wykazać się znajomością wierszyków Brzechwy i Tuwima. Niewątpliwym hitem okazała się ostatnia konkurencja „Pocahontas i Winnetou na ścieżce odwagi”. „Szamani” obu drużyn żywo wtórowali wyścigowi, zagrzewając swoich zawodników śpiewem, dźwiękiem bębnów i grzechotek. Wojownicy musieli wykonać bieg po równoważni, skok przez „ognistą obręcz”, a także stąpali po „gorących węglach”. Po pokonaniu tych przeszkód czekało ich polowanie na bizona, niedźwiedzia grizzly lub rybę. W zależności od upolowanego „zwierza”, otrzymywali przyporządkowaną mu drobną nagrodę. Po dzielnym zaliczeniu wszystkich prób, uczniowie przystąpili do złożenia przysięgi i zostali pasowani na czytelników biblioteki. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom, a po założeniu kart czytelnika wypożyczyli swoje pierwsze książki.

.