Wiadomość od książki

2011-05-09

9 maja 2011 roku w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów kl. Ib SP 28. Aby zdobyć tytuł Rycerza Książki i Przyjaciela Biblioteki, dzieci musiały przejść szereg prób.

W próbie mądrości - wykazywały się znajomością utworów dla dzieci. Pytania dotyczące przerabianych w szkole lektur losowały przez celowanie rzutkami do tajemniczych książek, natomiast wiedzą dotycząca dziecięcych wierszyków mogły zabłysnąć po złowieniu „złotej rybki” skrywającej odpowiednie pytanie. Kolejną z prób do pokonania była próba sprawności. Klasa podzielona na dwie drużyny zażarcie rywalizowała między sobą w wyścigach przygotowanych w oparciu o lektury szkolne. I tak wcieliły się w rolę korzystającej z pomocy Motyla - Calineczki, która na wielkim liściu ucieka od Ropuchy. Następnie podążając tropem „Naszej Mamy Czarodziejki” - „latały” nad miastem na poduszkach, aż wreszcie jako nasiąknięte psimi zwyczajami „Czarne owieczki”, pokonywały tor przeszkód w drodze po smakowitą bryłkę soli, którą w naszym przypadku zastąpiły kolorowe cukierki.

Ostatnim testem była próba spostrzegawczości, polegająca na wydzieleniu z grupy przygotowanych książek te, które stanowią część księgozbioru naszej biblioteki.

Po znakomitym zaliczeniu wszystkich sprawdzianów, kandydaci na Rycerzy Książek musieli jeszcze wykazać się wiedzą o tym, jak należy obchodzić się z książkami. W tym celu każdy z nich stanął przed zadaniem napisania pojedynczej prośby książki kierowanej przez nią do swych czytelników. Okazało się, że temat szanowania książek nie jest im obcy, zatem przystąpili do złożenia ślubowania, a po otrzymaniu pamiątkowych dyplomów udali się do lady bibliotecznej przy której założyli własne karty biblioteczne.

.