Rycerze Książki

2011-05-19

19 maja odbyła się uroczystość pasowania na czytelników uczniów kl. Id SP nr 28. Dzieci pierwszorzędnie pokonały wszystkie próby (wiedzy, sprawności, spostrzegawczości), czyniące z nich kandydatów na Rycerzy Książek i Przyjaciół Biblioteki. Bardzo spodobało im się ściąganie gwiazdek z nieba, jakich w wierszu „Idzie niebo ciemną nocą” zapragnęły niesforne ptaszki. Bezbłędnie odpowiadały też na każde ukryte w gwiazdce pytanie. Znakomicie sprawdzały się w zadaniach ruchowych jako „Calineczki” ciągnięte na liściu przez motyla, a także jako figlujące Murzynki Bambo, tańczące w magicznym kole swój afrykański taniec i łowiące harpunem ukryte wśród rzecznych zarośli lizaki. Humorystycznych akcentów nie brakowało również w sprawdzającej spostrzegawczość zabawie w księcia poszukującego swojego Kopciuszka.

Po zaliczeniu wszystkich testów, uczniowie w skupieniu wysłuchali „telewizyjnej” skargi książki, a następnie sami nakreślili jej prośby do czytelnika. Gdy stało się jasne, iż dzieci doskonale wiedzą, jak należy obchodzić się z wypożyczonymi z biblioteki zbiorami, nastąpił wyczekiwany moment złożenia czytelniczej przysięgi. Każdy uczeń dla upamiętnienia tego wydarzenia otrzymał dyplom, po czym udał się do lady bibliotecznej założyć swoją kartę.

.