Dzieje Bibliotek

2011-05-13

13 maja podczas imprezy czytelniczej zorganizowanej z okazji Tygodnia Bibliotek, uczniowie klasy IIb z SP 28 prześledzili barwne dzieje bibliotek. Swą podróż w czasie rozpoczęli w VII w.p.n.e., wśród pokaźnych zbiorów glinianych tabliczek, zgromadzonych przez asyryjskiego króla Aszurbanipala. Dalej wędrowali poprzez pełne papirusowych zwojów biblioteki w Aleksandrii i Pergamonie oraz książnice kolejnych wieków, zbliżając się ku współczesności. Uważnie śledzili realia zamkniętych klasztornych bibliotek średniowiecza, z fascynacją przyglądając się zmieniającej się formie książki. Niemałe zaciekawienie wzbudziło też porównywanie regulaminu pierwszej publicznej polskiej biblioteki - Załuskich, z regulaminem aktualnie obowiązującym w bibliotekach o tym samym charakterze.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o przyszłość książki, cała klasa została zaangażowana do czynnego uczestnictwa w przedstawieniu teatralnym pt. Sąd nad książką. Przedstawiciele dziewcząt i chłopców wraz z Panią Wychowawczynią zasiedli na Ławie Przysięgłych. Pozostali uczniowie stanowili publiczność zgromadzoną na sprawie rozstrzygającej czy Książka powinna odejść do lamusa, czy też nie. Po wysłuchaniu świadków oskarżenia i obrony, a także po zapoznaniu się z sugestiami członków Ławy Przysięgłych, „sędzia” postanowił poznać też zdanie zgromadzonej „publiczności”. Cała zabawa pokazała, że książka nie może zniknąć z życia, a inne środki przekazu jej nie wykluczają, wręcz przeciwnie - znakomicie mogą współistnieć, wzajemnie się uzupełniając. Jednoznacznie postanowiono, że z czytania nie wolno zrezygnować!.

W ostatniej części imprezy podzielona na 3 grupy klasa przystąpiła do zadań manualnych, przygotowując zespołowo gliniana tabliczkę, zwój pergaminowy, a także bogatą oprawę średniowiecznego kodeksu. Dumni z efektów swej pracy uczniowie z radością prezentowali pozostałym swe dzieła.

.