I książki mają swoją historię

2011-05-12

12 maja na spotkanie pt. „I książki mają swoją historię” przybyli uczniowie kl IIIc Szkoły Integracyjnej Podstawowej nr 11. Prezentacja multimedialna wprowadziła ich w tajemniczy świat książki. Dzieci dowiedziały się, jak dawniej pisano, czym i jakich materiałów używano do utrwalania myśli ludzkiej. Bardzo spodobała im się wcześniejsza forma książki - zwój papirusowy, a hieroglify i pismo klinowe wzbudziły ogólny podziw. Zachwycano się precyzją w pisaniu, a dla nas współczesnych rysowaniu liter przez egipskich skrybów. Uczniowie z zaciekawieniem podjęli próbę rozwiązania rebusów z zaszyfrowanymi wiadomościami. Udało im się szybko je odczytać z pomocą alfabetu - klucza. Rozwiązaniem zagadki z hieroglifami było hasło „Biblioteka Aleksandryjska” - przykład najstarszej biblioteki na świecie. Na zakończenie wszyscy przybyli wpisali się do pamiątkowego zwoju. Wpisy były dokonywano gęsim piórem maczanym w tuszu. Okazało się, że nie jest to taka prosta czynność, z pewnością dzisiaj łatwiej pisać długopisem albo komputerowo.

.