Biblioteczny zwierzyniec II

2011-02-03

3 lutego dzieci, które zdecydowały się skorzystać z akcji „Ferie w bibliotece”, wzięły udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Biblioteczny zwierzyniec”. Tym razem długo bawiliśmy się przysłowiami o zwierzętach. Okazało się, iż dzieci nie mają problemu ze zrozumieniem powiedzenia „dzieci i ryby głosu nie mają” czy „żyją jak pies z kotem”, ale już stwierdzenie „wilk syty i owca cała” albo „każdy dudek ma swój czubek” dla wielu z nich może być niezrozumiałe. W związku z tym wspólnie rozszyfrowywaliśmy znaczenie wielu przysłów, a nagrodą dla dzieci po tym umysłowym wysiłku były „zwierzątkowe” upominki: plany lekcji z tygrysem. Później uczestnicy zajęć musieli łamać sobie głowy nad rozsypanką literową, z której należało ułożyć nazwy kilku zwierząt. Te intelektualne rozrywki urozmaiciliśmy zabawami ruchowymi, związanymi oczywiście ze zwierzętami: bociany łapały żaby, węże musiały się prześlizgnąć pod nisko rozwieszoną na ziemi liną, foki bawiły się piłkami… Nawet słodki upominek - czekoladowe ciasteczka - miały kształt zwierzątek.