2011-12-14

14 grudnia dla uczniów klasy Id SP nr 28 nadszedł czas na rozpoczęcie samodzielnej przygody z książką. Właśnie zakończyli poznawanie literek i na prośbę wychowawczyni zostali uroczyście pasowani na czytelnika. Zapoznanie się z zasadami funkcjonowania biblioteki urozmaicały „telewizyjne” wystąpienia książki oraz bohaterów znanych wierszyków dla dzieci. Po ustaleniu manier kulturalnego czytelnika, nasi mali rekruci zostali poddani próbom: spostrzegawczości, sprawności i mądrości. Było więc odszukiwanie tytułów znanych utworów ukrytych w tekście, kompletowanie elementów pasujących do popularnych bajek, a także ukryte w balonach pytania o znane dziecięce książki. W próbie sprawności drużyna Murzynka Bambo rywalizowała na torze przeszkód z drużyną Koziołka Matołka. Na mecie na uczestników wyścigu czekały cukierki. Każdy otrzymał ich tyle, ile kręgli zdołał zbić z wyznaczonego miejsca. Wiele emocji wzbudziła też zabawa w odgadywanie tytułów książek po ilustracji. Temperaturę zawodów w tej konkurencji wzmagały drobne prezenty, które po udzieleniu właściwej odpowiedzi, dzieci otrzymywały w nagrodę.

Uwieńczeniem spotkania było uroczyste złożenie przysięgi. Po otrzymaniu pamiątkowych dyplomów, mali czytelnicy udali się na poszukiwanie książek, które po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli do domu.

.