Imprezy dla dorosłych

Spotkanie autorskie z Magdaleną Rigamonti

2024-06-21

Pierwszym gościem MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach, w ramach projektu „Książka na św. Jana” i Święta Kielc, była Magdalena Rigamonti - jedna z najbardziej znanych i bezkompromisowych polskich dziennikarek. W rozmowie z Jarosławem Gugałą opowiedziała o swojej ostatniej książce „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie”. Wśród zgromadzonej w Poczytalni Na dVoRcu publiczności był m.in. Zastępca Prezydenta Kielc dr Bartłomiej Zapała.

„Wojna to najgłupsza rzecz na świecie” – stwierdził Leszek Żuławski – jeden z bohaterów jej książki. Podzielił swoją historią z pobytu m.in. w obozie w Dachau. Całkiem przypadkiem na rozmowę umówili się 24 lutego 2022 roku, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. To po tej rozmowie wiedziała, że chce zebrać wojenne rozmowy i wydać je w formie książki. Część wywiadów powstała specjalnie do niej, a kilka miała przygotowanych już wcześniej. Bohaterami są kobiety i mężczyźni, zesłani na Syberię, więźniowie obozów w Auschwitz czy Dachau. To zapis ich świadectw i próba mierzenia się z powojenną traumą. Opowiadając o powstaniu książki i wracając do tych trudnych tematów, widać było, że targają nią cały czas emocje. Druga część spotkania krążyła wokół współczesnych mediów. Jak rozumie dziennikarstwo? Czy w Polsce mamy wolność słowa? I czy istnieją jeszcze niezależni dziennikarze?

Partnerzy wydarzenia: Miasto Kielce, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. - „Pij kielecką kranówkę, bo... dobra!", Biblioteka Publiczna w Piasecznie, Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, Restauracja Romantyczna