Imprezy dla dorosłych

Wieczór autorski Małgorzaty Micuły

2024-05-22

Małgorzata Micuła była dzisiaj gościem w Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Biblioteka po sąsiedzku”, prowadziła je Pani Agnieszka Soboń a muzyką i śpiewem wzbogacił Pan Tomasz Królak i jego niezawodna gitara.

Małgorzata Micuła, krakowianka poetka i pisarka opowiadań, pasjonatka rękodzieła, miłośniczka fotografii, fotografuje najczęściej przyrodę i stare domy. Z wykształcenia jest psychologiem, pracuje w szkole. Jest osobą niezwykle wrażliwą, która widzi dobro w każdym człowieku. W swoim dorobku piśmienniczym ma trzy książki: „Opowiadania z niewyspania”,” Talent jak lekarstwo” oraz „Podwójnie odnalezione.

Pisanie przewijało się przez całe życie autorki. Pierwszy wiersz powstał w wieku 10 lat. Dziecięce wiersze były zapisane w brązowym notesiku, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Pani Małgorzata zabrała go ze sobą na spotkanie autorskie.

Książki autorki są adresowane dla ludzi refleksyjnych. Są one małe, lekkie aby można je było ze sobą zabrać. Proces twórczy odbywa się wtedy kiedy jest potrzeba, autorka siada do komputera i pisze. Nie ma stałych pór jest to uzależnione od weny, pisze wszędzie nawet w tramwaju, kiedy jest taka potrzeba. Notatki często powstają wieczorem na kawałku kartki. Bywa różnie kiedy coś przychodzi do głowy wtedy jest to bezwzględnie zapisywane.

Opowiadania z niewyspania” powstawały od 2016 roku. Książka zawiera 8 opowiadań. Pisana była przez 4 lata. Na początku funkcjonowała jako wydruki komputerowe a następnie została spięta w całość.

Podwójnie odnalezione” była efektem ubocznym sprzątania w czasie, którego autorka znalazła w pudełku zapiski z wcześniejszych lat. Pisana była od dzieciństwa, natomiast zamysł wydania zrodził się w pół roku. Ilustratorem książki został Pan Kazimierz Wiśniak, wybitny artysta związany od lat z Krakowem i Lanckoroną. Okładka książki jest projektem Pani Małgorzaty ale sam rysunek na okładce wykonał po mistrzowsku Pan Kazimierz.

Opowiadania z niewyspania” są historiami z życia autorki - dzieciństwa spędzonego w krakowskiej kamienicy, relacje z dziećmi, sąsiadami. Opisane są tam zwyczaje, rzeczy i zjawiska. Dzieciństwo autorki było szczęśliwe i beztroskie. Stradomskie wspomnienia sięgają wstecz, kiedy autorka na zdjęciu zamieszczonym w książce ma 5 lat. Kamienica, podwórko a z drugiej strony ruchliwa ulica. Były to dwa światy. Na tym podwórku można było fantastycznie spędzać czas podczas zabawy.[i] Kamienica ta istnieje do dnia dzisiejszego. Autorka zaprezentowała zdjęcia, przywiezione ze sobą. Wyobraźnia w książce jest osnuta na faktach. Przeprowadzka – gadające meble – elementy baśniowe wyobrażeniowe.

Talent jak lekarstwo” – historia kobiet i obrazu, talentu, szczęścia, zmiany w życiu na lepsze. Pierwotnie powstał pierwszy rozdział później powstały następne. Utalentowana i biedna żyje w 19 wieku i ma niewielkie perspektywy na realizację swojego talentu. Cechuje ją to, że jest wierna swoim ideałom. Druga bohaterka jest piękna, sprytna, radzi sobie w życiu. Jest również historia pewnego obrazu, który ma równie ważną rolę jak dwie żywe kobiety. Książka trzyma w napięciu i niesamowicie wciąga.

Podwójnie odnalezione” - z tej książki wiersz ”Nad morzem” oraz wiersz „Dwaj” wyrecytowane zostały na spotkaniu.

Pierwsze dwie książki wydało Wydawnictwo Skrzat – sfinansowała je i samowydała autorka mając całkowitą wolność w koncepcji książki. Trzecia książka została wydana przez Wydawnictwo VANDRE. Książki ukazały się w małym nakładzie nie ma ich w księgarniach.

Pani Małgorzata lubi rękodzieło, wycinanki, kiermasze, stare fotografie. Swój wolny czas spędza w Rabce, ponieważ kocha góry. Rabka wiąże jej się z dobrymi wspomnieniami.