Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Spotkanie z Wojciechem Gunią

2024-04-24

Wojciech Gunia  – maestro literackiej grozy – był gościem MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Na spotkaniu w Poczytalni Na dVoRcu  zdradził czytelnikom smaczki ze swojego życia literackiego oraz liczne inspiracje. Rozmowę prowadził Zbigniew Brzeziński.

Autor opowiadał o powstaniu swoich książek, m.in. o debiutanckim zbiorze opowiadań „Powrót”, który zebrał fantastyczne recenzje i tym samym zawiesił wysoko poprzeczkę. Zawiera realizm magiczny z elementami grozy, czyli weird fiction. Jako popularyzator tego gatunku w Polsce, nie mogło zabraknąć także i tego tematu. Realizm przenika się tam z mrocznym charakterem. To fantastyka światów wewnętrznych. Różni się od horroru tym, ze w horrorze walczy się ze złem. W literaturze weirdowej nie narusza się ładu, następuje doświadczenie, że uczestniczy się w jakiejś fikcji, nie ma o co walczyć. Jak mówił „subiektywnie przetwarzamy nasze życie, czasami przekraczając granice”.

Ciekawa rozmowa i pytania czytelników przeniosły się do kuluarów. Uczestnicy spotkania mogli nabyć książki dzięki uprzejmości Wydawnictwa IX, ustawiając się później w kolejce po autografy oraz wspólne zdjęcia.

Partnerzy: „Pij kielecką kranówkę, bo... dobra!" - Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój.