Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

"Gwarzą jodły w noc tajemną..., czyli W krainie legend świętokrzyskich"

2024-03-16

Wspólnie zaśpiewana piosenka "Świętokrzyskie jakie cudne" rozpoczęła 16 marca br. śpiewogranie i czytanie w Filii nr 4 MBP w Kielcach (ul. Górnicza 64). Wydarzenie odbyło się w ramach XXXII Tygodnia Kultury Języka i przyciągnęło sporą grupę mieszkańców dzielnicy i czytelników.

Przedstawienie "Gwarzą jodły w noc tajemną..., czyli W krainie legend świętokrzyskich" odegrane przez młodych artystów z Pracowni pianina i gitary MDK w Kielcach pod przewodnictwem uroczej świętokrzyskiej czarownicy, pani Anety Lech-Bętkowskiej, rozpoczęło literacko-muzyczny sabat w dzielnicy Herby.

Po obejrzeniu inscenizacji uczestnicy spotkania otrzymali zadanie, by odgadnąć tytuły legend zaprezentowanych w przedstawieniu. Pełna wdzięku świętokrzyska Baba Jaga czarowała zebranych piosenką i słowem poetyckim. Wysłuchano m.in. wierszy Jana Gajzlera czy fragmentów "Godek świętokrzyskich" Józefa Ozgi Michalskiego.

W sabacie, jak wiadomo, uczestniczą wiedźmy i czarnoksiężnicy, toteż każdy z widowni mógł na chwilę stać się jednym z nich, dobierając sobie losowo wybrane imię i ucząc się odpowiednich zaklęć. Przy losowaniu „sabatowych” imion było dużo śmiechu, a jeszcze więcej przy „ilustrowaniu” odpowiednimi odgłosami opowiastki znad Łysicy czytanej przez p. Anetę.

Przybyła na spotkanie publiczność świetnie się bawiła nie tylko słuchając muzyki i śpiewu w wykonaniu pp. Anety Lech Bętkowskiej i Stanisława Bętkowskiego, ale także wspólnie śpiewając i nucąc znane regionalne piosenki. Śpiewała również pani Kasia, a spośród młodych wykonawców Franek Bętkowski.

Sobotnie wydarzenie zakończyła wzruszająca piosenka o Herbach. Było to bardzo sympatyczne i nastrojowe wydarzenie. Wszyscy przenieśli się w magiczny świat świętokrzyskich podań i gawęd.