Imprezy dla dorosłych

Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią...

2024-03-13

Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi.
Marek Hłasko, "Piękni  dwudziestoletni"

W ramach obchodów XXXII Tygodnia Kultury Języka, Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Pilcha w Kielcach gościła aktora teatralnego Lecha Sulimierskiego. Znakomita osobistość przybliżyła licznie zgromadzonym dzieje języka polskiego od czasów zaborów aż do współczesności. Aktor zwrócił uwagę, że matecznikiem języka była gwara, ale niemały wpływ na jego kształt miała również łacina. Przez lata dochodziło tylko do jego „kosmetyki” i dodawania znaków przestankowych.Gość nawiązał także do „Antygony”; światem rządzą niezliczone prawa i normy, tzw. prawa ludzkie i prawa boskie, należy uszanować zasady wyznawane przez innych, jednak tylko w momencie, kiedy nie krzywdzą pozostałych. Spotkanie zakończyła krótka projekcja sztuki o losach żołnierzy wyklętych, ze wzruszającą sceną egzekucji.

Nie opłakała ich Elektra

Nie pogrzebała Antygona
I będą tak przez całą wieczność
W głębokim śniegu wiecznie konać