Imprezy dla dorosłych

Prezentacja nowego sprzętu i muralu

2023-07-06

W centrum Miasta Kielce, z udogodnieniami i nowoczesnym sprzętem dla osób z dysfunkcją wzroku, wielokulturowa, widoczna z daleka… - Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.

6 lipca odbyła się tu uroczysta prezentacja sprzętu dla osób niewidomych i niedowidzących zakupionego w ramach projektu „Nowe Perspektywy 2.0 - technologia równych szans”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Kwota dofinansowania wyniosła 32 000 zł, z czego 25 000 zł sfinansowano ze środków MKiDN, a kwotę wymaganego wkładu własnego w wysokości 7 000 zł zapłacono z budżetu Miasta Kielce.

Zakup sprzętu miał na celu modernizację istniejącej w bibliotece infrastruktury. Uzupełniono dotychczasowe zasoby o cztery nowoczesne czytaki, odtwarzające książkę elektroniczną także w formacie Daisy, co jest nowością w naszej placówce. Zakupiono również unikalny tablet, oferujący nowe sposoby interakcji i cyfrowego dialogu wraz z dodatkową klawiaturą brajlowską do urządzeń mobilnych. Urządzenia te rozszerzają ofertę biblioteczną oraz poprawią jakość usług dla czytelników z dysfunkcją wzroku.

W uroczystości wzięła udział wiceprezydentka Agata Wojda, która mówiła o potrzebach osób niepełnosprawnych i o tym, jak biblioteka wychodzi im naprzeciw, a także dyrektor Anna Żmudzińska, przedstawiciele Fundacji Szansa dla Niewidomych, w tym Ewa Bąk, kierownik regionalny, tyflospecjalista, osoby niewidome i niedowidzące oraz przedstawiciele Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach - Solomiia Panchyschyn wraz z wolontariuszami.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania innej nowości – muralu na przedniej ścianie biblioteki, powstającego dzięki wolontariuszom. Do tego dzieła swoje artystyczne dłonie przyłożyli: Gabriele Saccon z Włoch, Lucas Reymonet z Francji, Aida Karapetyan z Armenii i Irina Hulijanian. Dziękujemy.

Zapraszamy do multikulturowej biblioteki przy ul. Okrzei, wyróżniającej się w najbliższym otoczeniu. Można tu nie tylko podziwiać piękny mural, ale też skorzystać ze specjalistycznego sprzętu i zbiorów w różnych językach.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.