Imprezy dla dorosłych

Daniel Olbrychski gościem MBP

2023-05-09

W ramach wydarzenia „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro” nie mogło zabraknąć spotkania z wyjątkowym gościem, który właśnie dzięki Fredrze zmienił swoje życiowe plany. Mowa oczywiście o Danielu Olbrychskim - charyzmatycznym aktorze, niekwestionowanym królu polskiego kina i scen teatralnych, który gościł we wtorkowe popołudnie w Poczytalni Na dVoRcu.

Rozmowy prowadzonej przez Darię Dyktyńską słuchało wielu sympatyków jego talentu, a wśród nich Marcin Chłodnicki - Wiceprezydent Kielc, Iwona Sabat - kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce, Anna Żmudzińska – dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach, Norbert Sierpień z Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. i oczywiście żona aktora Krystyna Demska-Olbrychska.

Daniel Olbrychski, jak sam o sobie mówił, jest niezrealizowanym bokserem, mistrzem olimpijskim i skrzypkiem, ale wszystkie te pasje pomogły mu później we wcielaniu się w fantastyczne role aktorskie. To właśnie tę ścieżkę życia – aktorstwo - wybrał dla siebie. Jego przygoda zaczęła się jeszcze w liceum, gdy w szkolnym przedstawieniu wcielił się w bohatera „Zemsty” – Papkina. Wystawiając tę sztukę wielokrotnie, m.in. w Teatrze Buffo zetknął się po raz pierwszy ze sławą i uznaniem. To wtedy poczuł ogromną radość z grania i powołanie do aktorstwa, a nie sportu. Okazało się, że był to doskonały wybór. Artysta opowiadał o licznych kreacjach aktorskich oraz współpracy ze swoim mistrzem i nauczycielem Andrzejem Wajdą. Nie zabrakło także wątku kieleckiego – szczególnie miło wspominał swojego najlepszego przyjaciela i boksera Leszka Drogosza pochodzącego właśnie z Miasta Kielce.

Spotkaniu towarzyszył występ zespołu folklorystycznego Echo Łysicy. Artystów usłyszeliśmy w utworach „Oj kot, pani matko” oraz „Hej, ty koniku wrony”.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Partnerzy: PZU, Miasto Kielce, Buskowianka Zdrój, Notoszok, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.
Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Fot. Łukasz Pająk