Imprezy dla dorosłych

Spotkanie z bratem Marcinem Świądrem

2023-03-17

Najważniejszy jest temat, który pojawia się w sercu...

Brat Marcin Świąder, kapucyn, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie ikonopisarzy w Polsce, gościł 17 marca w Poczytalni Na dVoRcu. Przybyłych na spotkanie powitała wicedyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach - Ewelina Iwan, a wśród nich był znamienity gość - Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który zna się z bratem jeszcze ze wspólnej posługi kapłańskiej w Diecezji Tarnowskiej. Spotkanie rozpoczęło się pieśnią pochwalną z akompaniamentem gitary w wykonaniu braci kapucynów. Rozmowę prowadziła Aleksandra Kępińska.

Brat Marcin zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że ,,nigdy nie spał na takim ładnym dworcu”, a sypiał czasami w najgorszych zaułkach miast. Chciał w ten sposobów utożsamić się z najbiedniejszymi i bezdomnymi. Nie miał żadnych stałych dochodów. Żywił się tym, co mu podarowano albo w miejscach, gdzie stołowali się ubodzy. Dopiero wtedy docenił możliwość zdjęcia butów czy położenia się w ciepłej pościeli.

Już w czasie studiów odkrywał ikonę jako formę przepowiadania słowa ubogim. W ciągu dwudziestu lat spod jego pędzla wyszło niemal siedemset ikon i obrazów. Techniki malarstwa temperowego uczył się od Iryny Bołdiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii „Na bruku” Jana Guta w Bytomiu. Zdobyte doświadczenie i wiedzę przekazuje dalej prowadząc warsztaty pisania ikon. Odszedł od stylu bizantyjskiego na rzecz alfabetu, który buduje kontrasty. Czyli od techniki złocenia do intensywnych barw, ciepłych i zimnych. Inspiruje się twórczością prof. Jerzego Nowosielskiego.

Uczestnicy spotkali dowiedzieli się także jak powstaje ikona. Przygotowywana jest przez wiele dni, po kilka godzin techniką tempery jajowej. Najważniejszy jest temat, który pojawia się w sercu. Następnie z ciemnej plamy artysta wydobywa światło. Głównymi kolorami stały się; czerwień - kolor Boga, ognia i życia, niebieski - kolor człowieka i czarny - śmierci. Największym marzeniem Brata Marcina jest to, aby sztuka sakralna miała renesans w przyszłości.

Plenerową wystawę "Światło Niestworzone" można oglądać do 30 kwietnia przed wejściem głównym na Dworzec Autobusowy Kielce. Później, wraz ze swoim przesłaniem dotrze do innych miast, m.in. Wrocławia i Supraśla, gdzie znajduje się muzeum słynące z największego zbioru ikon w Polsce.

Organizatorzy: Szkoła Ikony "Ostium", Fraternia Pojednanie, Fundacja Akeda
Partnerzy: Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój