Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Patriotyczne śpiewogranie i czytanie na Herbach

2023-11-18

"Co to jest niepodległość? - śpiewającą odpowiedź na to pytanie uzyskali uczestnicy spotkania patriotycznego, które odbyło się 18 listopada w Filii nr 4 MBP w Kielcach. Mieszkańcy i sympatycy Herbów, czytelnicy przybyli tłumnie, by wspólnie muzycznie i literacko uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Było to już kolejne biblioteczne wydarzenie z cyklu śpiewogranie i czytanie.

Prowadząca spotkanie, Pani Aneta Lech-Bętkowska wraz z Panem Stanisławem Bętkowskim stworzyli niesamowitą podniosłą atmosferę. Utwory muzyczne przeplatane były z czytanymi tekstami literackimi. Publiczność, zgodnie z mottem spotkania "Raduje się serce, raduje się dusza...", bardzo aktywnie włączała się we wspólny śpiew. Najpierw wykonano "Rotę", bardzo ważny dla Polaków utwór. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, rozważano bowiem, czy nie wynieść tej pieśni do godności hymnu narodowego. Później odśpiewano wiele innych partyzanckich utworów, m.in. "Jak długo na Wawelu", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz Pierwszej Kadrowej", "O mój rozmarynie", "Marsz Polonia". Duże brawa otrzymała pani Kasia, która solo zaśpiewała "Rozkwitały pąki białych róż".

Patriotyczne utwory grane i śpiewane były też przez młodziutkich wykonawców. Za swoje znakomite występy, Franek Bętkowski oraz inni członkowie kwartetu działającego przy MDK w Kielcach otrzymali ogromne brawa i podziękowania. Publiczność podziwiała ich dokonania muzyczne, śpiew oraz obycie sceniczne. Wysłuchano również utworów m.in. z repertuaru Jacka Kaczmarskiego "Mury" oraz Marka Grechuty "Wolność" w wykonaniu Weroniki Wach. To już kolejny raz, kiedy publiczność mogła zachwycić się śpiewem tej młodej wykonawczyni.

Biblioteczne, sąsiedzkie śpiewogranie i czytanie przebiegło w miłej i uroczystej atmosferze. Wszyscy żegnali się, mówiąc do zobaczenia na kolejnym wydarzeniu.