Imprezy dla dorosłych

Opowieść o Mołdawii. Spotkanie z Miłoszem Szymańskim

2023-10-06

Pierwszym gościem na jesiennym rozkładzie wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach był Miłosz Szymański, autor reportażu „Kto zgasi światło? Opowieść o Mołdawii”. W piątkowy wieczór Poczytalnia Na dVoRcu zapełniła się miłośnikami podróży i fanami podcastu Za Rubieżą. Spotkanie okrasiła prezentacja zdjęć z podróży autora.

Wielu ludzi nic nie wie o Mołdawii. Autor dowiedział się o tym kraju w 6 klasie szkoły podstawowej ucząc się do sprawdzianu z geografii, a później długo długo nic. Dopiero pracując za barem i oglądając mecz piłki nożnej odkrył, że taki kraj jak Mołdawia istnieje. I to w dodatku ma klub piłkarski. Tak zaczęła się jego przygoda. Wielokrotnie podróżując po wsiach i miasteczkach słuchał historii zwykłych, prostych ludzi. O ich codzienności, o tym dlaczego wierzą, że woda ze studni jest lepsza od tej z kranu, jak im się żyje bez kanalizacji i dlaczego ich motywacja do nauki jest tak mała. Ale także o ich kulturze, architekturze czy historii. Zgromadzone opowieści postanowił zebrać w całość i tak powstała książka

Dlaczego taki tytuł? To cytat z wójta jednej z maleńkich gmin. Większość jej mieszkańców wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Kiedy ostatnia osoba z domu wyjeżdża, gasi światło i zamyka dom na kłódkę. Mołdawia to nie jest kraj turystyczny, nie ma w nim zbyt wielu zabytków. Miasta są obrzydliwe, wsie przepiękne. Więc dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Dla ludzi - serdecznych, otwartych, gościnnych, po prostu wyjątkowych.

Partnerzy: Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój.