Imprezy dla dorosłych

Spotkanie z Wojciechem Tochmanem

2023-10-27

Ostatnim punktem na październikowej mapie wydarzeń w MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach było spotkanie z Wojciechem Tochmanem. Zgromadzona w Poczytalni Na dVoRcu publiczność wyszła ze spotkania bogatsza nie tylko o najnowszą książkę z dedykacją autora, ale także o wiedzę, wrażenia i emocje.

Według Wojciecha Tochmana reportaż składa się z pytań, faktów które są święte oraz wątpliwości. To jego motor do pracy. Jeśli nie ma w nim wątpliwości, porzuca temat i szuka innego. Pisanie reportażu jest jak kręta droga: nie wiadomo dokąd go zaprowadzi i to jest najbardziej fascynujące. Nie pisze niepotrzebnych słów.

Podczas rozmowy z Magdaleną Brzezińską opowiadał o kulisach powstania najnowszego reportażu „Historia na śmierć i życie”. Jego tematyka jest dla niego nietypowa, gdyż nigdy nie chciał zajmować się historiami kryminalnymi. Po pierwsze, książka jest hołdem dla zmarłej reporterki Lidii Ostałowskiej, która zainteresowała się historią Moniki Osińskiej – pierwszej kobiety po 1989 roku skazanej na dożywocie. Sprawa była niezwykle medialna, właśnie ze względu na udział kobiety w tej sprawie. Do tej pory przyjęło się w naszej popkulturze, filmie, książkach etc. że to mężczyzna jest mordercą – podkreślał autor. A po drugie, jest manifestem autora przeciwko karze dożywocia w takim stanie, w jakim to funkcjonuje w Polsce. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji sięgnąć po lekturę, gorąco zachęcamy.

Fot. Łukasz Pająk

Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., Kielce Europejska Stolica Kultury 2029