Imprezy dla dorosłych

Katarzyna Figura gościem MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach

2023-10-20

Ostatnim gościem MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach zamykającym projekt „Podróże ku kulturze: Przystanek Fredro” była niekwestionowana gwiazda polskiego kina Katarzyna Figura. Poczytalnia Na dVoRcu pękała w szwach, a zgromadzoną publiczność powitała dyrektor MBP Anna Żmudzińska. Rozmowę prowadziła Agnieszka Majcher.

Aktorka jest bardzo skromną osobą. Nigdy nie czyta informacji na swój temat. Nie aspiruje do bycia celebrytką. Chce być naturalna, szczera, bez grama sztuczności czy zakłamania. Stara się tworzyć role, które mają dotrzeć do odbiorcy i go przekonać. Przez lata za ich sprawą przykleiła się do niej łatka seksbomby. A przecież na co dzień jest zwykłą kobietą, a przede wszystkim matką. Inspiracje przychodzą do niej z obserwacji świata, ludzi, a czasem nawet z mongolskich filmów dokumentalnych. Teatr zajmuje w jej życiu szczególne miejsce. Od 11 lat gra na deskach Teatru Wybrzeże w Sopocie.

Podczas kulturalnej podróży nie mogło zabraknąć przystanku Fredro, a mianowicie rozmowy o kultowej roli Podstoliny w filmie „Zemsta” Andrzeja Wajdy. Jak wspominała, ta rola nie była łatwa. Kosztowała ją wiele przygotowań aby oddać realia danej epoki.

Fot. Łukasz Pająk

Partnerzy:
 Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Świat słodyczy, mira - producent kosmetyków naturalnych, Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023