Imprezy dla dorosłych

XXIII Dzień Papieski - „Cywilizacja życia”

2023-10-16

Św. Jan Paweł II przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a kulturą śmierci. Przy czym ta druga „kultura” zasługuje na ujęcie w cudzysłów, gdyż jest dokładnym przeciwieństwem tego co to słowo oznacza.

Św. Jan Paweł II, miłośnik życia pisał „(…) dzieci są „nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia”.

Od roku 2001 obchodzony jest Dzień Papieski, w trakcie którego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży pochodzącej z niezamożnych i ubogich rodzin. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło “Cywilizacja życia”, które nawiązuje do encykliki Pawła VI „Humanae vitae” z 1968 roku. Chcąc przypomnieć osobę św. Jana Pawła II Filia nr 2 zaprosiła seniorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy Typu C na dzień wspomnień. Nie przypadkowo wybrałyśmy dzień 16 października na spotkanie, gdyż 45 lat temu, w poniedziałek (podobnie jak i dziś) biskupi wybrali 264 następcę św. Piotra. Wybór padł na „człowieka z dalekiego kraju”, arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę. Podopieczni prowadzeni przez wspaniały, serdeczny zespół pracujących tam ludzi, tworzą swoistą rodzinę, a nam tym bardziej było miło przypomnieć postać Papieża Polaka - patrona rodzin. Przygotowane anegdoty, sentencje i drogowskazy „papieskie”, wspólnie śpiewana „Barka”, czy garść ciekawostek z życia Ojca Świętego umilały nam spotkanie. Pamiątką pozostaną przygotowane dla każdego myśli Jana Pawła II.