Imprezy dla dorosłych

Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak

2023-10-16

Pierwszym gościem MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach w ramach projektu „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro” była Joanna Kuciel-Frydryszak - wnikliwa obserwatorka i kronikarka życia polskich kobiet. Zgromadzoną w Poczytalni Na dVoRcu publiczność przywitała dyrektor Anna Żmudzińska. Rozmowę prowadziła Magdalena Fudala.

Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” sprzedała się w ponad 160 tysiącach egzemplarzy i była dodrukowywana aż 12 razy. Sama autorka była i nadal jest zaskoczona jej pozytywnym przyjęciem i nie ukrywa, że powstanie kolejne uzupełnione wydanie. Reportaż w bezkompromisowy sposób pokazuje obraz kobiet żyjących na wsi. To pierwsza w Polsce książka stawiająca w centrum kobiety pochodzenia chłopskiego. Nie byłoby jej, gdyby nie historie ludzi i barwne relacje członków rodzin np. wnuków, a także listy czy inne dokumenty z prywatnych zbiorów. Dlaczego czytelnicy tak bardzo pokochali tę książkę? Dlatego, że czują wspólnotę przeżyć i doświadczeń, mogą się z nimi utożsamiać. „Czasy się zmieniły, ale nie zmieniły się problemy kobiet. Cały czas mamy takie same” - podkreślała autorka, porównując współczesne kobiety z żyjącymi 100 lat temu.

Nie tylko kobiety sięgają po książki pisarki, także mężczyźni, co pokazuje ich obecność na spotkaniach z autorką. Jeden z uczestników poniedziałkowego wydarzenia zasugerował nawet napisanie nowej wersji „Chłopów” wg Joanny Kuciel-Frydryszak. A to w odniesieniu do niedawnej premiery filmu na podstawie lektury Władysława Reymonta.

Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023