Imprezy dla dorosłych

Apetyt na Italię

2022-09-29

Apetyt na Italię – pod takim hasłem odbyła się w Filii nr 9 kolejna podróż, tym razem do Włoch. Było smacznie, wesoło, romantycznie, tanecznie i multikulturowo. Tym razem odwiedzili nas przedstawiciele aż czterech kontynentów : Europy, Azji, Afryk oraz ameryki Południowej. Oczywiście tematem przewodnim pozostały Włochy i kultura, historia, kuchnia oraz muzyka.

Trójka sympatycznych młodych Włochów: Francesca z Vicenzy, Carlotta z Mediolanu i Francesco z d’Aquili(Abruzzo), opowiedziała nam o tym jak żyje się we Włoszech, co warto tam zobaczyć, co wyróżnia ich regiony spośród innych. Zapytaliśmy także jak żyje im się w Polsce, jakie dostrzegają podobieństwa i różnice, co im się podoba lub nie, co myślą o nas, Polakach. Pytaliśmy także o kuchnię i włoskie trunki, a także o literaturę, przechodząc w ten sposób do kolejnego punktu programu.

Zgromadzeni goście mieli bowiem możliwość obejrzenia nakręconych przez bibliotekarzy Filii 9 filmików pokazujących nasze spojrzenie na Włochy: Wenecję, Neapol, Weronę czy San Remo. W nawiązaniu do filmików, mieliśmy okazję obejrzeć scenę balkonową z najsłynniejszego (angielskiego co prawda) dramatu, którego akcja toczyła się w Weronie, a więc „Romeo i Julia”.

Nawiązując do chyba najsłynniejszego karnawału w Europie, czyli karnawału w Wenecji, poprosiliśmy o występ młodych tancerek ze Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca. Zaraz po nich wystąpili artyści z Klubu Seniora Wolna Strefa z ulicy Hożej z repertuarem piosenek: Bella Ciao, O sole mio, Dalmacja oraz W siną dal. Wszystkie części programu były przeplatane konkursami i quizami, w każdym można było zdobyć nagrodę.

Ostatnim, ale wcale nie najmniej wyczekiwanym punktem programu była degustacja włoskich dań i napojów. Dzięki uprzejmości restauracji Koko Zloty Krokodyl mieliśmy okazję skosztować penne z bazylią i parmezanem orz krem śmietankowo –waniliowy z posypką z kakao i kawy. Pizzeria Włoskie smaki zaserwowała nam przepyszną włoską pizzę na oryginalnych produktach sprowadzanych z Italii i wypiekaną we włoskim piecu. Nasi wspaniali włoscy goście pomogli nam także przygotować coś od siebie : bruschetty, cannoli, koreczki z serem i oliwkami oraz popularne napoje. Wszystkie dania szybko znikały ze stołów, podczas gdy mieliśmy czas na kuluarowe rozmowy czy zrobienie pamiątkowych fotografii.

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom za ogromną pomoc w zorganizowaniu naszego spotkania, ogromne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach za ich wkład i zaangażowanie w całe przedsięwzięcie. Do zobaczenia na kolejnym wieczorze!