Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

"NieJestemFeministkąAle…"

2022-09-21

Na wrześniowe spotkanie KLUBU NIEZWYKLEJ KSIĄŻKI ponownie zamiast powieści wybrałyśmy nietypowy zbiór tekstów. W „Okrutnej jak Polka”, Paulina Młynarska, w formie wpisów z własnej strony na Facebooku, zawarła celne obserwacje i komentarze dotyczące aktualnej sytuacji w naszym kraju oraz zachowań ludzi w przestrzeni publicznej. Nie są to wesołe spostrzeżenia jednak bardzo celne. Autorka nakłania, aby krytycznym (ale nie hejterskim) okiem przyjrzeć się władzy, innym i ...samym sobie. Wszystkim przeciwnikom feminizmu cierpliwie kolejny raz tłumaczy, czym on rzeczywiście jest w swej istocie:

"Wbijcie sobie do głowy jedno: feminizm nie jest o nienawiści do mężczyzn. feminizm jest o odzyskaniu przez kobiety pełni praw i wpływu na rzeczywistość" (...) To feministki bowiem, a wcześniej sufrażystki, wywalczyły dla nas prawo głosu, prawo zdobywania wykształcenia, posiadania własnych pieniędzy, samostanowienia, rozwodu na nasze żądanie...Wywalczyły też wyroki dla sprawców za gwałty i przemoc domową."

Przy okazji bogatego użycia cytatów wymieniłyśmy własne spostrzeżenia, które były tym ciekawsze, że sięgały porównań czasów przeszłych i aktualnych.

"Dziaderska" rzeczywistość powoli ulega zmianie. Aby tę zmianę przyspieszyć musimy zacząć od siebie. Sprawić, by wewnętrzne poczucie bycia wystarczająco dobrymi uwolniło nas od krytykanctwa, a pozwoliło stawiać granice i krytykować z poziomu życzliwości. Należy piętnować krzywdzące zachowania nawet wobec osób sławnych, wymagając, by reagowali dojrzale. Zamiast dawania innym niechcianych rad co do stylu życia, osobistych wyborów, zdrowia itd. zajmijmy się kwestiami naprawdę istotnymi - obroną praw człowieka i dążeniem do kultury wypowiedzi oraz zachowania, szacunku między ludźmi.