Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Spotkanie Klubu Książki

2022-07-27

Na wakacyjne spotkanie w Klubie Niezwykłej Książki wybrałyśmy nietypowy, bo „Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusza Szczygła. To zbiór opisów miejsc osadzonych na tle historycznym i okraszony anegdotami oraz wspomnieniami autora. Polecane zakątki są opisane adresem. Możemy więc oczywiście potraktować tę książkę jako oryginalny przewodnik turystyczny, dzięki któremu bliżej przyjrzymy się np. kontrowersyjnym rzeźbom lub zwrócimy uwagę na drobne, a znaczące szczegóły. Możemy również odebrać ją jako reportaż czy zbiór felietonów. Każde spojrzenie na książkę będzie zupełności uzasadnione.

Odwiedzane parki, zabytki architektury, oglądane budowle czy polecane restauracje, są punktem zaczepienia do opowiadania historii na temat Czech dawnych i współczesnych. Książka ta, jak pozostałe pozycje dziennikarza, doskonale oddaje ducha czeskiego narodu - dystans do siebie i świata, pobawiony zbędnego patosu. Czesi pod warstwą humoru skrywają nierzadko gorzkie fragmenty historii, a zarazem kochają i doceniają życie. Podczas podróży po Pradze i jej nieznanych zakątkach poznajemy zdanie sąsiadów o naszym narodzie, które wydaje się bardzo trafne:

„Wy, Polacy, tak lubicie być pomnikiem. My wolimy być gołębiem”; „ Kiedyś Havel na pytanie, czym się różniła opozycja antysystemowa w Czechosłowacji od tej z PRL-u, odparł: „Nas było mniej, ale byliśmy dowcipniejsi”.