Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Czerwcowe spotkanie DKK

2022-06-15

Podczas czerwcowego spotkania klubu w Filii nr 7 dyskutowano na temat dwóch pozycji: 

E. Mendoza – Walka kotów 
Akcja powieści rozgrywa się w 1936 roku w Madrycie, do którego przyjeżdża znawca malarstwa hiszpańskiego, szczególnie Velazquez`a, Anthony Whitelands. Anglik zostaje wbrew sobie wplątany w pewną aferę. Niepokoje społeczne i tworząca się dyktatura Franco sprawiają, że Anthony’ego, który jest politycznym ignorantem, wplątano w wir wydarzeń. Poza tym czasem zachowuje się nieroztropnie. Zwłaszcza, że w jego otoczeniu pojawiają się ludzie chcący uzyskać od niego potrzebne informacje.

Książka ciekawa choć niełatwa, akcja trochę rozwleczona. Trzeba jednak przyznać, że Mendoza doskonale oddał tło polityczne, społeczne a nawet topografie Madrytu. Postacie ciekawie nakreślone. Poza tym to specyficzne poczucie humoru autora. To wszystko sprawia, że powieść jest wybitna.

M. Szymiczkowa – Tajemnica domu Helclów
Tajemnica domu Helclów to książka, której akcja przypada na Fin de siècle, w Krakowie. Główna bohaterka, profesorowa Szczupaczyńska, wzorowa pani domu, dowiaduje się o tajemniczym zaginięciu pensjonariuszki domu spokojnej starości znanym jako Dom Helclów. Postanawia zająć się sprawą i przeprowadzić własne śledztwo. Kobieta odnajduje w sobie duży potencjał, jest dociekliwa, wręcz dokuczliwa, kłótliwa ale skuteczna. Jej działania doprowadzają do rozwikłania zagadki.

Powieść ciekawa, zwłaszcza dla wielbicieli Krakowa, bo życie tego miasta z końca XIX wieku doskonale zostało odmalowane. Śmiało można powiedzieć, że książka ma dwóch narratorów – profesorową Szczupaczyńską i miasto Kraków. Pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa kryje się dwóch znanych literatów: Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Na dodatek treść jest okraszona smaczkami językowymi i humorem sytuacyjnym. Profesorowa jest barwną postacią, jednych zachwyca innych drażni. Nie można wobec jej stylu bycia przejść obojętnie. Tajemnica domu Helclów jest kryminałem retro z przymrużeniem oka, to pierwsza część cyklu. Ciekawe jakie tajemnice będzie rozwiązywać Szczupaczyńska w następnych częściach.