Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Klub Niezwykłej Książki

2022-04-26

Klub Niezwykłej Książki zwany dawniej Klubem Interesującej Książki to cykl spotkań z literaturą, który został reaktywowany po dłuższej przerwie. Na pierwszym z nich postanowiłyśmy z miłośniczkami słowa czytanego omówić jedną z powieści Karoliny Wilczyńskiej pod tytułem Ta druga. Pisarka prywatnie posiada praktykę w terapii, fascynuje się ludzką psychiką. Historie opisane w jej książkach są w dużej mierze oparte na faktach.

Ta druga to opowieść o rywalizacji z inną kobietą w związku, nie jest to jednak kochanka, jak można przypuszczać. Książka przedstawia relację synowej z teściową, głównie z perspektywy młodej dziewczyny, dojrzewającej w małżeństwie. Autorka ukazuje konsekwencje braku szczerych rozmów i trzymania się wyłącznie swojego punktu widzenia oraz wygórowanych oczekiwań. Życzliwość i chęć porozumienia nie wystarcza, jeśli tylko jedna osoba prezentuje wyrozumiałą postawę. Uprzedzenia wobec teściowej, mimo że ta nie mieszka razem z synem i jego żoną, odbijają się na całej rodzinie. Najbardziej jednak szkodzą samej bohaterce powieści – Lenie.

W powieści relację dwóch pozornie innych kobiet obarcza dodatkowo „tajemnicza” choroba teściowej. Lena do końca książki nie zdaje sobie sprawy z przypadłości mamy męża. Brak jasnej komunikacji w rodzinie sprawia, że wszyscy myślą, iż choroba jest wszystkim doskonale znana. Nikt nic nie tłumaczy dziewczynie wprost, a sama bohaterka nie zadaje bezpośrednich pytań, tworząc od razu własną interpretację dziwnych zachowań teściowej.