Imprezy dla dorosłych

Spotkanie autorskie z Kazimierą Szczykutowicz

2022-12-14

14 grudnia 2022 r. w Filii nr 5 gościliśmy lokalną poetkę Kazimierę Szczykutowicz, członkinię Związku Literatów Polskich oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. “Liryczne sztychy Kazimiery Szczykutowicz mają tę (…) właściwość, że mogą zainspirować wrażliwych Czytelników do własnych dopowiedzeń. Są jakby kwietnymi pąkami, które w ich wyobraźni mogą rozkwitnąć, wyzwalając sugestie skojarzeń, cały zapach i urok” (Stanisław Nyczaj).

Wielu inspiracji podczas grudniowego spotkania poetka dostarczyła uczniom klasy VIII SP, z którymi rozmawiała o tym „Czy i w jaki sposób poezja może wpływać na profilowanie człowieka”. Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę książkę z dedykacją autorki.

młodość ma skrzydła metalowe
co blisko słońca żarzą ogniem
a zimne deszcze je hartują
dając nów zmysłom
rodzą odnowę

(„Poezja profiluje człowieka” 2017)

Kazimiera Szczykutowicz jako poetka zadebiutowała w 2007 roku. W 2018 roku została uhonorowana medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz nagrodą Prezydenta Miasta Kielce za działalność kulturalno-literacką. Wydała kilkanaście różnych pozycji książkowych, w tym 4 dla dzieci. Niektóre z nich przetłumaczono na język angielski, serbski, białoruski, a książki dla dzieci przełożono na brajla. W 2022 r. ukazała się jej najnowsza książka ”Drżące cienie”.