Imprezy dla dorosłych

Czytamy Zapolską

2021-09-02

Z okazji X edycji Narodowego Czytania grupa miłośników literatury spotkała się 2 września w MAM Klubie Aktywności Mieszkańców przy ul. 1-go Maja 238. W tym roku do czytania wybrano dramat Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność pani Dulskiej". Jest to jeden z najbardziej popularnych utworów autorki. Często jest też wystawiany na deskach teatralnych. Mimo, iż powstał w 1906 r., to jego przesłanie jest wciąż ważne i aktualne. Autorka poprzez ukazanie rodziny Dulskich skrytykowała przewrotną moralność mieszczańską. Ośmieszyła ich obłudę i zakłamanie.

Przed czytaniem tegorocznej lektury uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej przygotowaną przez Filię nr 4. Po rozdzieleniu ról przystąpiono do czytania. Utwór napisany został w konwencji komicznej, toteż co rusz pobudzał czytających i słuchaczy do śmiechu. Niektórzy z uczestników Narodowego Czytania dopiero poznawali dramat, ale była też grupa osób, która pamiętała lekturę z lat szkolnych i z wielką przyjemnością do niej wróciła. W trakcie czytania wyłuskiwano co celniejsze i godne zapamiętania złote myśli autorki, a było ich sporo.