Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

Nie tylko Bali... Indonezja

2019-09-27

27.09.2019 r. w ramach akcji „60+ Kultura” Filia nr 12 zaproponowała egzotyczną podróż. Przybyli do biblioteki czytelnicy mogli się przenieść w klimaty rajskich indonezyjskich wysp. Udało się to dzięki specjalnie zaproszonym gościom: Bartoszowi i Marii Arifani Nowak, polsko-indonezyjskiemu małżeństwu, które odwiedziło nas ze swoimi synami: Jurkiem, Frankiem i Józkiem. Cała rodzina od pierwszych chwil zjednała sobie pełną sympatię publiczności.

Zebrani goście dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących codziennego życia, kultury, obyczajów oraz niezwykłej fauny i flory tego różnorodnego kraju. Mogli przekonać się, jak wyglądają oryginalne indonezyjskie stroje, dotknąć tradycyjnie zdobionych tkanin, dowiedzieć się o produkcji batiku, a także obejrzeć przywiezione z wysp rekwizyty. Ciekawostką okazał się keris – narodowy sztylet uzupełniający galowy ubiór arystokracji, a także wykonane z bawolej skóry kukiełki do popularnego w Indonezji teatru cieni. Zaprezentowaneo również zostały narodowe instrumenty muzyczne, a Maria Arifani zaśpiewała piosenkę akompaniując sobie bambusowym anklungiem.

Publiczność znakomicie bawiła się podczas przygotowanego dla niej quizu wiedzy. Próba usystematyzowania nowo nabytej wiedzy oraz zadania, jakie uczestnicy otrzymali do wykonania, niejednokrotnie powodowały salwy śmiechu.

Spotkanie nie mogło się też obyć bez „smaków Indonezji”. Przygotowany na tę okazję „nasi goreng” zrobił furorę wśród degustatorów. Wszyscy chętnie próbowali stuprocentowej robusty. Maria Arifani - prawdziwa jawajska księżniczka, była rozchwytywaną do wspólnych fotografii gwiazdą wieczoru. Pełen ciepła i życzliwości nastrój sprawił, że rozmowom w kuluarach nie było końca.

Fotogaleria