Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dorosłych

W kraju czardasza

2019-03-22

Otwarta impreza, jaką zorganizowano w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przyciągnęła wielu zainteresowanych gości. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji pani Marzeny Madej - przewodnika turystycznego i pilota wycieczek zagranicznych. Pani Marzena ze swadą opowiadała o wielu aspektach węgierskiej kultury, zarówno w ujęciu historycznym jak i współczesnym. Prezentowała ważne dla Węgrów miejsca i miejscowości, a swą opowieścią o Budapeszcie sprawiła, że zgromadzeni poczuli się jakby właśnie zwiedzali to miasto. Nie zabrakło też prezentacji przywiezionych pamiątek z podróży.


Kolejnym punktem programu był koncert skrzypcowy pana Janusza Putowskiego. Zaprezentował on "Concertino a moll" w stylu węgierskim Oskara Riedinga. Po tym akcencie nadszedł czas na rozluźnienie atmosfery. Publiczność musiała zmierzyć się z przygotowanymi dla nich konkursami. Jako pierwszy odbył się "Quiz wiedzy o Węgrzech". O zwycięstwo walczyły w nim dwie 4-osobowe drużyny. Liczbę punktów jaką można było zdobyć za konkretne pytanie wyznaczała "węgierska ruletka", ale i tak o wyłonieniu zwycięzców zadecydowało pytanie eksperta od Węgier - pani Marzeny. Następna konkurencja miała za zadanie pokazać jak trudnym jest język węgierski. Wszyscy chętni mogli odczytać wylosowany z "Pułapki językowej" zwrot. Mieli możliwość wspierać się przygotowaną ściągawką z wymowy, mimo tego łamańce językowe powodowały coraz to nowe salwy śmiechu. Ostatnim punktem programu była degustacja węgierskich potraw. Konsumpcji bogracza i sałatki znad Balatonu towarzyszyły dźwięki "Czardasza".


O klimat spotkania zadbano także poprzez odpowiednie dekoracje. Zgromadzeni goście mogli zapoznać się z prezentacjami "Rzut oka na wspólną historię", "Budapeszt w obiektywie" oraz fotografiami najbardziej charakterystycznych miejsc na Węgrzech. Impreza spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Wszyscy, którzy wytrwali do końca, zostali uwiecznieni na wspólnym zdjęciu.


Fotogaleria